گرجستان

 

جاذبه های گردشگری گرجستان

گرجستان در حد واسط آسیا و اروپا قرار دارد و بین کشورهای ارمنستان، ترکیه ودریای سیاه محصور شده است. فرهنگ، تمدن و تاریخ غنی گرجستان سالانه میزبان هزاران گردشگر از نقاط مختلف دنیا است؛ گردشگرانی که به شوق دیدن جاذبه های گردشگری گرجستان به این کشور سفر می کنند. جاذبه های گرجستان بین مردم کشور ما نیز طرفداران زیادی دارد. علاوه بر جاذبه های گردشگری گرجستان، تشابه فرهنگی نیز از عوامل جذب گردشگران ایرانی به این کشور است. به همین دلیل ما نیز می خواهیم امروز به معرفی جاذبه های گردشگری گرجستان بپردازیم. در بین شهرهای مختلف گرجستان، دو شهر تفلیس و باتومی مقصد اصلی گردشگران تور گرجستان هستند. پس در ادامه جاذبه های گردشگری تفلیس و باتومی را معرفی می کنیم.

 

جاذبه های گردشگری تفلیس

جاذبه های گردشگری تفلیس

تفلیس پایتخت گرجستان است و بخش عظیمی از جاذبه های گردشگری گرجستان را در خود جای داده است. یکی از محبوبترین جاذبه های گردشگری تفلیس، کلیسای آنچیسخاتی واقع در بافت تاریخی شهر است و قدمت آن به قرن کلیسای آنچیسخاتی در گذشته کلیسای مریم مقدس نام داشته است. نمای کلیسا بسیار زیبا و مزین به سنگ های آتشفشانی زرد رنگ می باشد. فضای داخلی کلیسا با تزئینات سنتی تفلیس طراحی شده است. کلیسا دارای سه شبستان زیباست که بازدید از آنها را توصیه می کنیم. جالب است بدانید که کلیسای آنچیسخاتی در گذشته بارها مورد حمله ایرانیان قرار گرفته است.

کلیسای جامع تثلیت یکی دیگر از جاذبه های گردشگری تفلیس و کلیساهای معروف این شهر است. کلیسای جامع تثلیت در سال ۲۰۰۴ در زمینی به مساحت پنج هزار مترمربع ساخته شد. این کلیسا در مجموع ۲۴۰۰ مترمربع مساحت و ۱۵۰۰۰ نفر ظرفیت دارد و به عنوان بزرگترین ساختمان مذهبی جهان شناخته می شود. کلیسای جامع تثلیت شامل یک گنبد، یک صلیب و هشت ستون زیباست. فضای داخلی کلیسا با سنگ مرمر و کاشی تزئین شده است.

پل صلح تفلیس یکی از مدرنترین جاذبه های گردشگری گرجستان است که روی رود کورا قرار دارد. رود کورا شهر تفلیس را به دو بخش تقسیم می کند. هدف از ساخت پل صلح وصل کردن این دو بخش به یکدیگر بوده است. پل صلح تفلیس دارای ۱۵۰ متر طول و سقفی از جنس شیشه و فولاد است.

میدان آزادی تفلیس یکی دیگر از جاذبه های گردشگری تفلیس است که طرفداران زیادی دارد و نزد مردم گرجستان نیز بسیار بااهمیت است زیرا بسیاری از وقایع تاریخی شاد و غم انگیز در این میدان رخ داده اند. میدان آزادی تفلیس خیابان های اصلی شهر را به هم وصل می کند و قدمت آن به قرن نوزدهم برمی گردد. امروزه مجسمه جرجیس در وسط این میدان دیده می شود. جرجیس یکی از پیامبران دین مسیحیت بوده است. مجسمه جرجیس از جنس طلا، گرانیت و برنز است.

میدان قهرمانان تفلیس یکی دیگر از میادین این شهر است که در ردیف جاذبه های گردشگری گرجستان قرار می گیرد. میدان قهرمانان تفلیس با ۵۱ متر ارتفاع شامل ۶۱ بخش مختلف است که با سنگ های عمودی شکل تزئین شده اند. میدان قهرمانان نزدیک باغ وحش قدیمی و بزرگ تفلیس قرار دارد.

اما قلعه ناریکالا یکی از پرطرفدارترین جاذبه های گردشگری تفلیس است. این قلعه تاریخی ۱۶۰۰ ساله اولین بار در زمان ساسانیان و به سبک معماری ایرانی ساخته شد. بعدها که اعراب به ایران تسلط یافتند؛ معماری ایرانی ناریکالا را با معماری اسلامی ترکیب کردند. اما سال ها بعد در اثر وقوع زلزله بخش اعظم قلعه تخریب شد تا اینکه در قرون شانزدهم و هفدهم تحت بازسازی قرار گرفت. اگر با تور گرجستان سفر کردید بازدید از قلعه ناریکالا را از دست ندهید.

 

جاذبه های گردشگری باتومی

جاذبه های گردشگری باتومی

باتومی یکی از شهرهای ساحلی گرجستان است که تعداد زیادی از جاذبه های گردشگری گرجستان را در خود جای داده است. موزه هنرهای زیبای آجارا یکی از جاذبه های گردشگری باتومی است که در سال ۱۹۹۸ ساخته شده و از معماری زیبایی بهره می برد. در موزه هنرهای زیبای آجارا، نقاشی و آثار هنری هنرمندان بزرگ گرجی، روسی و انگلیسی نگه داری می شوند‌.

موزه صنعت برادران نوبل یکی دیگر از موزه های محبوب در باتومی است که در اوایل قرن بیستم ساخته و در سال ۲۰۰۷ افتتاح شد. موزه صنعت برادران نوبل در واقع خانه ای قدیمی است که در آن دستاوردهای برادران نوبل و آثار مربوط به قرون نوزدهم و بیستم نگه داری می شوند. ضمنا در بخشی از موزه می توانید تصاویر مربوط به صنعت نفت گرجستان را مشاهده کنید. در بخش دیگری از موزه صنعت برادران نوبل به معرفی چای و تنباکو گرجستان پرداخته شده است.

اما یکی از قدیمی ترین جاذبه های گردشگری باتومی، پل ماخونتستی است که قدمت آن به قرن ۹ برمی گردد. پل ماخونتستی با ۱۹ متر ارتفاع بر فراز رودخانه ای زیبا قرار دارد. این پل شگفت انگیز از مواد آتشفشانی ساخته شده و دو صخره زیبا را به هم وصل می کند.

برج چاچا باتومی از دیگر جاذبه های گردشگری گرجستان است. رنگ سفید برج چاچا باتومی، جلوه ای زیبا به شهر بخشیده است و زمستان ها که شهر پوشیده از برف می شود؛ زیبایی برج نیز دوچندان می گردد. البته باید بدانید که اجازه ورود به برج چاچا باتومی را ندارید اما می توانید بالای برج بروید و از آنجا به تماشای منظره بینظیر دریای سیاه و شهر بنشینید.

علاوه بر آنچه گفته شد از مراکز خرید گرجستان نیز می توانیم به عنوان جاذبه های گردشگری گرجستان نام ببریم. به همین دلیل در ادامه با تعدادی از مراکز خرید گرجستان آشنا می شویم.

 

مراکز خرید گرجستان

مراکز خرید گرجستان

تفلیس دارای مراکز خرید متعددی است و بسیاری از افراد با هدف خرید کردن به تفلیس سفر می کنند. مرکز خرید پکینی مقصد مناسبی برای خرید سوغاتی است. در واقع پکینی خیابانی محبوب در تفلیس است که دو طرف آن مملو از مراکز خرید، کافه، رستوران و تفریحگاه است. اگر به مرکز خرید پکینی سر زدید چانه زدن با فروشنده ها را فراموش نکنید. مرکز خرید لیلو نیز مکان مناسبی برای خرید سوغاتی است. مرکز خرید لیلو در نزدیکی فرودگاه بین المللی تفلیس قرار دارد. در لیلو می توانید انواع پوشاک، لوازم آرایشی و لوازم الکترونیکی ساخت کشورهای ترکیه، آذربایجان، چین و ایران را پیدا کنید. بخشی از مرکز خرید لیلو به دست فروش ها اختصاص دارد که در این قسمت می توانید اجناس باکیفیت اما ارزان پیدا کنید.

همانطور که گفتیم علاوه بر تفلیس، باتومی نیز مقصد بسیاری از گردشگران تور گرجستان است. در واقع انبوه جاذبه های گردشگری گرجستان در باتومی باعث شده که به این شهر لقب پایتخت گردشگری گرجستان را بدهند. اما با این وجود باید بگوییم که باتومی شهر مناسبی برای خرید نیست. ولی باز هم دارای مراکز خرید قابل توجهی مانند مرکز خرید باتومی مال است. در باتومی مال می توانید عطر، لوازم آرایشی، لوازم ورزشی و عینک بخرید؛ از فروشگاه های مبل دیدن کنید؛ در کافه و رستوران نوشیدنی و غذا میل نمایید یا از بخش مختص به دنیای کودکان برای سرگرم کردن کودک خود استفاده کنید.

 

برچسب ها {{item}}